Procedura w przypadku stwierdzenia wszawicy w placówce.

Cel procedury:

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.

Zakres procedury:

Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Niepublicznym Przedszkolu „Danapis” w Nowym Sączu.

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności:

  1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
  2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w przedszkolu.
  3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi bądź dyrektorowi.
  4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

 

Opis procedury – działania podejmowane w sytuacji wystąpienia wszawicy

 

  1. Dyrektor przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy u dzieci, podejmuje wszelkie możliwe działania, które skutkować będą jej wyeliminowaniem:
    • zarządza dokonanie przez nauczyciela lub osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie, z zachowaniem zasady intymności (nie informuje o wyniku pozostałych osób),
    • informuje nauczycieli o skali zjawiska oraz o obowiązku poinformowania rodziców o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz o konieczności wykonania wśród wszystkich domowników zabiegów higienicznych lub leczniczych,
    • może zorganizować dla rodziców, dzieci i nauczycieli działania edukacyjne dotyczące ww. problematyki,
    • w przypadku występowania trudności w rozwiązaniu problemu, np. w sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka do domu), zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych pełnionych przez rodziców oraz udzielenia potrzebnego wsparcia lub podejmuje współpracę z władzami samorządowymi (np. z pomocą społeczną) lub z właściwą terenowo powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu udzielenia wsparcia rodzinom w rozwiązywaniu problemu wszawicy wśród wszystkich domowników.

 

  1. Nauczyciel (lub osoba kompetentna upoważniona przez dyrektora przedszkola):
    • zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy, w razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska,
    • może przeprowadzić instruktaż dla rodziców, jak i kiedy dokonywać u dzieci przeglądów czystości,
    • kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci – po upływie 7–10 dni po przeprowadzeniu kuracji, po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców i powrocie dziecka do przedszkola,
    • w sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka) zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (j.w).

 

Uwaga!

Sprawdzanie czystości skóry głowy dziecka odbywa się indywidualnie (bez obecności osób trzecich).

 

  1. Rodzice dzieci wyrażają pisemną zgodę na dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy dziecka w warunkach indywidualnego badania przez nauczyciela grupy lub wyznaczoną przez dyrektora przedszkola osobę;  rodzice są informowani na bieżąco o wynikach przeglądu skóry głowy dziecka.

W przypadku stwierdzenia występowania wszawicy w przedszkolu:

  • rodzice w razie stwierdzenia wszawicy u swojego dziecka uczciwie informują nauczycieli grupy lub dyrektora przedszkola o zakażeniu dziecka wszawicą,
  • w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci i aby zapobiec ponownemu zarażeniu dziecka po uprzednim leczeniu skutecznie likwidują pasożyty – wszy i ich jaja (gnidy) z włosów dziecka, stosując dostępne w aptekach preparaty (bez recepty) zwalczające wszy,
  • izolują dziecko od grupy, tj. pozostawiają je w domu na czas kilkudniowej (5, 10-dniowej) kuracji,
  • aby skutecznie wyeliminować wszawicę, systematycznie (codziennie) kontrolują stan skóry głowy i włosów dziecka, dbają o właściwą higienę skóry głowy i włosów dziecka (długie włosy dziecka należy związywać), codziennie czeszą i szczotkują włosy dziecka, myją włosy w miarę potrzeb,  wyposażają dziecko w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
  • używają wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
  • nie jest wskazane korzystanie wspólnie z przedmiotów użytku osobistego, takich jak przyrządy do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy, odzieży, ręcznika, czy bielizny pościelowej; bielizna osobista i pościelowa powinny zostać wyprane w gorącej wodzie (55°C) oraz wyprasowane gorącym żelazkiem,
  • starają się unikać bezpośredniego kontaktu swojego dziecka z włosami innych osób (dotyczy to przede wszystkim dzieci, które nie zachowują wystarczającego dystansu między sobą podczas zabawy).

Uwaga!

W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Szampony i inne produkty „przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbędne, ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze ściąganie z włosów lub nawet obcięcie włosów. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

 

Sposób prezentacji procedury

  1. Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na spotkaniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku.
  2. Udostępnienie dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
  3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.

 

Tryb dokonywania zmian w procedurze

Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.),
  • rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1604) – §2,
  • stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży (MZ-MD-P-073-3296-3/WS/13).