angielskiangielski dodatkowe

Jeśli język obcy, to dlaczego angielski?

   Na świecie ludzie posługują się około 3000 języków. Dzielą się one na różne grupy, które nazywa się potocznie rodzinami językowymi. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością i mają większy zasięg, jak chiński, czy angielski. Inne z kolei mają mniejszy zasięg, jak nasz rodzimy język polski.

   Jeśli w świecie panuje taka różnorodność w mowie, dlaczego planując naukę języka obcego (lub języków), najczęściej zaczynamy od angielskiego, lub dlaczego najlepiej właśnie od niego zacząć powinniśmy?

   Ku temu jest naprawdę wiele powodów! Zacznijmy od tego, że język angielski jest obecnie najbardziej popularnym językiem świata. Szacuje się, że posługuje się nim obecnie 1,5 miliarda ludzi mieszkających na wszystkich kontynentach. Co za tym idzie, znając tylko ten jeden język obcy, mamy możliwość zwiedzania całego świata i porozumienia się z ludźmi z różnych jego stron.

   Język angielski jest oficjalnym językiem w świecie nauki, biznesu, polityki. Jest wymagany praktycznie w każdej branży. Dlatego, niezależnie od tego, jaką karierę dla siebie planujemy, warto się go nauczyć, przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

   Większość filmów, czy piosenek jest w tym właśnie języku. Znając go, poznamy bez problemu ich sens i treść. No…i nie założymy podkoszulka z nadrukiem (których teraz na rynku jest zatrzęsienie), z którego treścią absolutnie się nie zgadzamy J.

   Kolejną korzyścią jest dostęp do większej ilości materiałów. Naukowcy większość swych dzieł i prac publikują po angielsku i nie wszystkie z nich są tłumaczone na język polski. Znając ten język mamy większy wybór publikacji np. o tematyce medycznej, czy biznesowej.

   Pomijając te wszystkie niekwestionowane korzyści, język angielski jest przede wszystkim jednym z prostszych języków do nauki. Jego gramatyka jest stosunkowo prosta, czasowniki prawie we wszystkich czasach, we wszystkich osobach są w tej samej formie, a końcówki rzeczowników nie zmieniają się. Język polski do nauczenia się dla obcokrajowców jest zdecydowanie trudniejszym wyzwaniem J.

   Ah, no i kultura! Poznając jakiś język, chcąc, nie chcąc, mamy styczność z kulturowością danego kraju. Obecnie kultura krajów anglojęzycznych (przez popularyzowanie jej w filmach, książkach itd.) jest bardzo znana na całym świecie i ma wpływ na kulturowość innych narodów. Znajomość języka angielskiego i tradycji krajów anglojęzycznych sprawią, że będziemy bardziej zorientowani w otaczającym nas świecie.

   Na koniec, dla podsumowania podam jeszcze link do mojego artykułu z zeszłego roku, w którym kładę nacisk na to, czemu warto edukację językową zacząć już w wieku przedszkolnym.

Agnieszka Kopycińska

jak to jest z tym angielskim ?