angielskiangielski dodatkowe

Dlaczego angielski część 2

Jak angielski stał się „królem” języków?

 

Ostatnim razem przedstawiłam argumenty za tym, dlaczego rozpoczynając naukę języków obcych, warto zacząć od nauki angielskiego. Głównym z nich było to, że zwyczajnie stał się on językiem uniwersalnym, międzynarodowym.

Od wieków ludzie odczuwali potrzebę stworzenia języka uniwersalnego, którym można byłoby porozumieć się dookoła świata, języka handlowców, ludzi nauki… Swego czasu funkcję taką pełniła łacina, czy francuski. Później powstał pomysł stworzenia sztucznego „esperanto”, który miał się stać mową powszechną, umożliwiającą porozumiewanie się ponad podziałami. Został stworzony przez polsko – żydowskiego lekarza, Ludwika Zamenhoffa. Jest to zbitek struktur gramatycznych i tradycji czerpanych z różnych języków europejskich. Esperanto funkcjonuje do dziś, jednak nie osiągnęło swego celu. Stało się tak może dlatego, że jako sztuczny twór nie miało swoich korzeni w żadnej kulturze, a może dlatego, że nigdzie nie zostało uznane za język oficjalny i tym samym sposobem, nigdy nie weszło do szkół.

Od wielu jednak lat swoje „panowanie” utrzymuje język angielski. Jak to się stało? Na pewno zawdzięcza to działaniom kolonizacyjnym Anglików. Opanowując i zdobywając nowe lądy, Anglicy szerzyli swoje tradycje, zwyczaje, a co za tym idzie – mowę. Był czas, że Imperium Brytyjskie zajmowało około 22% powierzchni Ziemi, a w jego granicach zamieszkiwało 20% populacji. Mimo, że z czasem niektóre kraje zaczęły walczyć o swą niepodległość, język angielski nadal pozostał ich mową urzędową.

Najnowsza historia również wywarła na to niewątpliwie swój wpływ. Po II Wojnie Światowej Europa podnosiła się po klęsce, natomiast Stany Zjednoczone przeżywały w tym czasie swój rozkwit. W tym wszystkim bardzo prężnie rozwijał się przemysł filmowy i fonograficzny, czyli rozrywka – to, czego ludzie w tamtych czasach bardzo poszukiwali. Szybko to właśnie amerykańskie piosenki i filmy stały się najbardziej popularne, a co za tym idzie wzrosło znacznie zainteresowanie językiem angielskim.

Kolejnymi „winowajcami” stały się komputery i Internet. Język angielski całkowicie opanował świat programistów i twórców gier komputerowych. Wzrost popularności Internetu, gier, aplikacji, smartphonów też w znacznym stopniu przyczynił się do rozpropagowania języka angielskiego.

Ponadto wszelakiego rodzaju organizacje polityczne, charytatywne itp., działające na arenie międzynarodowej uznały język angielski za swój język oficjalny. W ten też sposób stał się on językiem turystyki, gdyż ułatwia on nam poruszanie się po całym świecie.

Dziś trudno wyobrazić sobie swoje CV bez znajomości angielskiego. Stał się on koniecznym elementem wykształcenia, dlatego też na stałe wpisał się już w przedmioty szkolne, a od jakiegoś czasu w „przedszkolne”.

Być może za jakiś czas inny język „przejmie pałeczkę”. Na dobrej drodze jest język mandaryński. Póki co jednak…..

UCZMY SIĘ ANGIELSKIEGO!

Agnieszka Kopycińska