angielskiangielski dodatkowe

Zainteresuj swoje dziecko językiem angielskim.

Nie jest żadną tajemnicą, że człowiek chętniej uczy się, gdy jest zainteresowany tym, co akurat próbuje przyswoić. Chętniej uczymy się też tych rzeczy, które łatwiej wchodzą nam do głowy.

Język obcy, a szczególnie język angielski otwiera w dzisiejszym świecie wiele drzwi. I mam przez to na myśli i życie zawodowe i kulturalne, jak również podróżowanie, czy zdobywanie dodatkowej wiedzy z różnych dziedzin. Warto zatem od najmłodszych lat zainteresować dzieci językiem angielskim.

Oczywiście wzbudzenie tego zainteresowania będzie głównie moim zadaniem. Właśnie dlatego staram się na zajęciach budzić w dzieciach pozytywny stosunek do nauczanego przeze mnie przedmiotu i wciąż szukam w tym kierunku nowych rozwiązań. Poniżej przedstawię jednak kilka wskazówek, dla Rodziców, którzy chcieliby wspomóc moje działania, jak można to zrobić.

Dzieci będą chętniej uczyły się angielskiego, jeśli będą wiedziały, co to znaczy. Porozmawiajcie z dziećmi o tym, czemu warto uczyć się innych języków, pokażcie im na mapie kraje anglojęzyczne, pokażcie, co dzięki znajomości języka angielskiego można zwiedzić, zobaczyć. Oczywiście te rozmowy muszą być dostosowane do możliwości waszych dzieci, ale któż zna je lepiej od was.

Jeśli będziecie od czasu do czasu puszczać dzieciom filmy, bajki, piosenki w języku angielskim, kontakt z tym językiem zaczną traktować jako coś zupełnie naturalnego. Słuchanie ze zrozumieniem przyswoją zupełnie bezwiednie, traktując to jak zabawę, przyjemność. Kiedy ja byłam mała, w ramach kablówki był dostępny tylko jeden kanał z bajkami – Cartoon Network. Wtedy oferował nieco inne (czyt. mądrzejsze J) bajki niż dzisiaj, np. Misia Yogi, Toma i Jerry’ego i inne kreskówki Hanna&Barbera. I wszystko w języku angielskim. Dla mnie to był pierwszy kontakt z tym językiem i…. zakochałam się! Dziś możliwości są o wiele większe niż wtedy. Całe sezony animowanych, mądrych seriali dla dzieci są dostępne w języku angielskim w serwisie Youtube (Masza i Niedźwiedź, Świnka Peppa, Kot Prot, Tomek i Przyjaciele itp.). Z serwisów muzycznych naprawdę godne polecenia są piosenki Super Simple Songs, Appuseries, Dream English Kids, The Kiboomers, Helen Doron songs, Singing Walrus.

Jeśli znacie dobrze język angielski, warto pobawić się z dziećmi w tym języku od czasu do czasu. Propozycje zabaw, jakie można przeprowadzić w warunkach domowych zamieszczałam kilkakrotnie w poprzednich artykułach na naszej stronie. Jest też wiele ciekawych pomysłów w Internecie, nawet dla tych Rodziców, którzy językiem angielskim nie władają zbyt dobrze. Wspólna zabawa nie dość, że zbuduje w dzieciach poczucie, że nauka może być atrakcyjna, to jeszcze pomoże Wam poznać postępy Waszych dzieci i zbliżą Was do siebie.

Kolejnym elementem mogą być zwykłe rozmowy o zajęciach, w jakich dzieci biorą udział w naszym przedszkolu, czy w zewnętrznych szkołach językowych. Nie chodzi mi tu, broń Boże, o wypytywanie dzieci o słówka. Chodzi o wykazanie Waszego zainteresowania ich aktywnością (pytania typu „Co dziś robiliście na zajęciach?”, „Podobało ci się?”, „Co podobało ci się najbardziej?”, „Chciałbyś tak pobawić się w domu?”, „Zaśpiewaj mi tę piosenkę!”). Dzieci poczują wtedy, że to coś ważnego, poczują się na chwilę w centrum zainteresowania.

Co miesiąc na gazetkach koło sal Waszych dzieci i na stronie przedszkola zamieszczam zakres materiału, jaki przyswajamy w danej chwili. Warto zajrzeć tam od czasu do czasu. Da Wam to ogląd na to, co Wasze dzieci już umieją, a co warto poćwiczyć, da wskazówki do rozmów z dziećmi. Poza tym podaję tam zawsze, jakich piosenek uczyliśmy się. Większość z nich jest dostępna w Internecie, dzięki czemu będziecie mogli razem ich posłuchać i wspólnie się przy nich pobawić.

Ważną sprawą (wg mnie jedną z najważniejszych) jest aktywny udział Rodzica w procesie nauczania. Raz na jakiś czas organizuję w poszczególnych grupach wiekowych zajęcia otwarte. Mają one charakter warsztatów, WSPÓLNYCH zabaw. Zachęcam gorąco do udziału w nich. Dzieci mają wtedy możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i są niezmiernie dumne. Uczestnictwo w takich zajęciach to zresztą okazja do świetnej zabawy, a dzieci są naprawdę szczęśliwe, kiedy mają okazję zaobserwowania swoich Rodziców podczas ćwiczeń, które zazwyczaj one wykonują.

 

Zainteresowanie dziecka językiem obcym zaprocentuje w przyszłości. Warto poświęcić temu trochę czasu i wysiłku.

 

Agnieszka Kopycińska