angielskiangielski dodatkowe

Język angielski – co mi to da?

Obecnie większość przedszkoli oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych i nie inaczej jest w naszym przedszkolu. Pośród oferowanych zajęć znajdziecie Zumbę, robotykę, religię, rytmikę, szachy, zajęcia z kostką Rubika, no i oczywiście język angielski.

Od 2017 roku podstawa programowa wychowania przedszkolnego zakłada naukę języka obcego jako zajęcia obowiązkowe w każdym przedszkolu, przy czym podczas wyboru języka należy się kierować tym, który z nich ma największą szansę być kontynuowany w szkole podstawowej. W większości szkół podstawowych angielski jest pierwszym językiem obcym. Czemu właśnie angielski? Co nieco na ten temat pisałam już i możecie te teksty znaleźć tutaj i tutaj.

Dla osób dysponujących ograniczonym czasem 🙂 w wielkim skrócie powiem, że spośród około 7000 istniejących na świecie języków ten jest po prostu jednym z najbardziej popularnych. Stało się tak poprzez popularyzację branży filmowej i muzycznej ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, poprzez wybór języka angielskiego jako języka programistów z całego świata i z powodów historycznych. Język angielski jest językiem urzędowym lub półoficjalnym w ponad 60 krajach!

Patrząc na wszystkie podane wyżej informacje jedna myśl sama przychodzi do głowy. Znajomość języka angielskiego zwyczajnie poszerza nasze horyzonty. Po pierwsze daje nam możliwość podróżowania w zasadzie dookoła świata i swobodnego komunikowania się na całym globie. Daje nam możliwość oglądania filmów w języku oryginalnym, a ci z nas,  którzy znają dobrze język angielski i zdarza się im oglądać filmy np.: z napisami dobrze wiedzą, jak niekiedy tracą na tłumaczeniu (podobnie zresztą dzieje się czasem z książkami). No i muzyka… miło jest rozumieć, o czym śpiewa nasz ulubiony wokalista i dobrze jest czasem uniknąć wpadki nucenia piosenki, która nie jest do końca przyzwoita 🙂 .  Nie sposób nie wspomnieć również o szerszych możliwościach wyboru zawodu, czy miejsca w pracy. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych (w tym angielskiego, a może przede wszystkim jego) jest po prostu wymagana na większości stanowisk, nawet na tych, na których pozornie może się on nie przydać.

To, co napisałam powyżej to takie „oczywiste oczywistości”, a teraz przejdę do korzyści, które już takie oczywiste nie są, ale są niemniej istotne. Zacznijmy od pracy mózgu. Prowadzono już wiele badań na temat tego, czy nauka języków obcych ma wpływ na jego pracę. Okazuje się, że przyswajanie nowych słów, rozwijanie umiejętności komunikowania się w innym języku jest dla naszego „twardego dysku” pewnego rodzaju gimnastyką. Konieczność przechodzenia od jednego języka do drugiego, umiejętność szybkiego „przełączania” myślenia między językiem polskim, a np. angielskim powoduje, że w efekcie człowiek lepiej radzi sobie z podzielnością uwagi, koncentracją, wielozadaniowością. Istnieją również badania, które wskazują, że uczniowie aktywnie uczący się języków obcych mają lepsze wyniki w nauce również z innych przedmiotów.

Co dziwne, nauka języka obcego może wspierać naukę ojczystego. Zazwyczaj dzieci, które w nauce języków obcych mają dobre wyniki, zaczynają lepiej radzić sobie również z mową ojczystą. Wynika to z tego, że dzieci zaczynają lepiej rozumieć prawidłowości gramatyczne rządzące danym językiem, łatwiej rozpoznają te zdania, które zbudowane są w sposób niepoprawny. Dodatkowo są bardziej skłonne do eksperymentowania z mową, słowami. Łatwiej przychodzi im czytanie globalne, co wspiera również proces czytania w języku ojczystym.

Nieodzownym elementem nauki języka jest zaznajamianie dzieci z kulturą danego kraju. Poszerza to niewątpliwie horyzonty dzieci, zwiększa ich wiedzę na temat otaczającego ich świata i czyni je bardziej tolerancyjnymi. Zaczynają rozumieć, że świat jest bardzo różnorodny, a przez to fascynujący i ciekawy. W dzisiejszych czasach, kiedy podróżowanie po świecie jest na porządku dziennym, istnieje dostęp do Internetu i filmów z różnych zakątków naszej planety to powoduje, że łatwiej będzie dzieciom w tym świecie się odnaleźć i poruszać.

Ponawiając pytanie zawarte w tytule artykułu, nauka języków w ogóle niesie za sobą wiele korzyści. Jak zestawimy je z faktem, w ilu krajach język angielski jest językiem dominującym, urzędowym, nie sposób nie dojść do wniosku, że przygoda z nim naprawdę otwiera przed nami wiele drzwi i daje nam naprawdę wiele możliwości.

Agnieszka Kopycińska